Pruvodce systemovym myslenimKnížka, jejíž 2. dotisk 2. vydání vyšel na podzim 2019 je dalším v řadě podivných literárních počinů. Některým čtenářům asi připomene Velkou knihu o ničem a v náznacích třeba Krhútskou kroniku.

Věřím, že zvolený způsob výkladu – od potíží s lidským vnímáním, přes chyby v myšlení až k postupům při zkoumání systémových struktur vás snad nakonec dovede k jasnému poznání smyslu a důležitosti systémového pohledu na svět. Při prvním prolistování možná získáte dojem, že se jedná o podvod. Celá polovina stránek je až na čtverečky prázdná. Vina padá na hlavu autora, který má za to, že právě onu polovinu práce musíte odvést vy sami. Prázdné stránky jsou určené vašim poznámkám a kresbám.

Průvodce je psán jako velmi dlouhá přednáška a není úplně snadný na pochopení při pouhém pasivním čtení. Hodně pomůže, když prázdné stránky vpravo využijete hned od začátku a tak si prosím připravte tužku. Z názvu vyplývá, že kniha je o systémovém myšlení – disciplíně, jejíž název je složen ze slov systém a myslet. První stránky jsou proto věnované lidskému vnímání, následované zkoumáním jedné zvláštní pyramidy. Spojení myšlení se systémy se dočkáte až v posledních kapitolách. Po přečtení celé knihy zjistíte, že systémové myšlení pouze vytváří základ pro další kroky na cestě k pochopení příčin a důsledků lidského rozhodování ve všech představitelných situacích a oblastech.

Řešené příklady na konci knihy nejsou konečným výčtem možností systémového myšlení, jsou ale voleny tak, aby pokrývaly co největší plochu lidského konání. Pokud v nich svůj obor nenajdete, nevadí. Vytvořte si vlastní příklady a diagramy - už budete vědět jak na to. Pokud si nakonec uvědomíte, že za veškeré chování v nás a kolem nás může systémová struktura a její objevování se stane důležitou součástí vašeho přístupu k problémům a následkům jejich řešení, kniha splní svůj účel. Bude také pozváním k dalšímu, ještě vážnějšímu setkání se systémy a jejich dynamikou, při kterém se ale neobejdeme bez počítače. Od toho nás dělí ještě zhruba dvě stě stránek textu a stejná porce vašich zápisků.

Knihou vás bude provázet slečna jménem Mika. Původně se měla jmenovat Dyna, ale nelíbilo se nám to ypsilon. Snažili jsme se ji vychovat, jak nejlépe to šlo, ale víte jak je to s dětmi. Mají svůj rozum a stojí v opozici vůči rodičům, proto za její názory neseme odpovědnost jenom zčásti. Zejména za kontroverzní, urážlivé až nenávistné poznámky může jenom ona.

 

Ukázku z knihy lze stáhnout zde. Druhé vydání knihy je možné objednat pomocí kontaktního formulářezde. 

Nový Vensim® 8 v češtině! Stáhněte si svou verzi PLE zdarma!

Stáhnout Vensim PLE »